9. 1. 2017

Passengers (2016)

   Nórsky režisér Morten Tyldum, ktorý vo svojej rodnej krajine stál za počinmi Buddy (2003), Varg Veum - Falne engler (2008) a Hodejegerne (2011) dostal vďaka ich úspechu možnosť pracovať v Hollywoode, kde sa mu podarilo preraziť už pri prvej príležitosti, v podobe životopisnej drámy The Imitation Game (2014), ktorej sa tiež dostalo kladného prijatia. Teraz je v kinách režisérov ďalší projekt, ktorým sa snaží pre zmenu skúsiť šťastie vo „vodách“, ktoré sa orientujú pre väčšinového diváka resp. masy a sú ním práve Passengers (2016). 

STORY LINE

   Projekty, obzvlášť sci-fi, ktoré pracujú s malým množstvom postáv (jednou, maximálne až tromi/štyrmi) sú v poslednej dobe dosť rozšírené, viď. Moon (2009), Apollo 18 (2011), Gravity (2013), Ex Machina (2015), 10 Cloverfield Lane (2016) alebo práve Passengers (2016). Všetky menované však spája jedno, že dokázali vytvoriť komornú a pôsobivú atmosféru z toho miesta, na ktorom sa odohrávali. Passengers (2016) samozrejme nie sú výnimkou a dokážu diváka svojim spracovaním, ale aj zopár zvratmi príjemne prekvapiť. Po technickej stránke tu treba hlavne vyzdvihnúť vizuálne efekty a výpravu. Efekty síce neponúkajú nejaké veľké vizuálne orgie a ani ich nemožno označiť za prelomové, ale napriek tomu si pozornosť zaslúžia, či už je reč o exteriéroch vesmíru, interiéroch lode alebo celkovom vzhľade lode ako takej. Tvorcovia si na nich dali záležať a divákom tak ponúknu najmä nádherné scenérie vesmíru, ktorých jedinou slabinou je to, že ich tu nie je viac. Efekty vhodne dopĺňa výprava, v podobe zariadenia celej lode, z ktorého je cítiť futuristického uchopenie takmer na každom kroku. Takmer z toho dôvodu, že občas autori zjavne prehliadli maličkosti, ako napr. strihanie veľkého strniska obyčajnými nožnicami, ale čo už narobíme. Ohľadom technického spracovania teda nie je až tak čo vytknúť, až na takéto drobnosti, ktoré ale výsledný dojem kazia len veľmi málo. Po príbehovej stránke možno povedať, že táto snímka sa už od úvodu snaží pohrávať s diváckymi očakávaniami. V prvom rade je to so samotnými žánrami, ktoré mnohým divákom možno sľubovali dobrodružné sci-fi, avšak vo výsledku sa im dostalo romantickej drámy odohrávajúcej sa v prostredí sci-fi. Niekomu tomu môže vyhovovať, inému zase nie. Je to individuálne, ale najlepšie je byť otvorený takejto zmene, pretože nakoniec môže byť tá zmena lepšia, než to, čo by sme pôvodne očakávali. Každopádne to funguje. V druhom rade je to so zápletkou, v ktorej dochádza ku jednému menšiemu a nečakanému zvratu za druhým, ale je veľká škoda, že sa to deje až na samom závere. Dej je prakticky až do záverečnej polhodiny vcelku jednoduchým, čo síce samo o sebe ešte nemusí znamenať problém, keďže niekedy aj v jednoduchosti je krása, avšak sú tu dve dôležité veci. Tá prvá, je menej dôležitá a súvisí s tým, že ani v dnešnej dobe nie je problém vytvoriť originálnu romantickú drámu, ako tomu bolo v prípade (500) Days of Summer (2009), About Time (2013), Her (2013), Brooklyn (2015) alebo The Age of Adaline (2015). Problém je ten, že Passengers (2016) sú originálny iba v zasadení príbehu, ale nepracujú s ním a to je chyba. Robia tak až v závere, ale to je už neskoro. Tá druhá, je viac podstatnejšia, lebo sa dotýka toho najdôležitejšieho, čo u romantických drám nesmie chýbať, teda emócii.


   Ich absencia sa dá vysvetliť dvojako. Jednak, kvôli hereckým predstaviteľom, ktorí tieto emócie nie sú, podľa mňa, schopní hodnoverne vyjadriť a jednak, kvôli daným scénam, ktoré mali byť dlhšie (napr. udalosti predchádzajúce „prebudeniu“ Aurory alebo záver). Čo však treba uznať je svižné tempo, ktoré režisér nastolil a tiež fakt, že stále sa tu niečo deje, čiže toto dielo ani vzhľadom na takmer dve hodiny nenudí a nepôsobí zdĺhavo. Tyldum nebol až takou dobrou voľbou na režisérsky post. Vedel by som si tu predstaviť niekoho z dvojice Alex Garland,[1] alebo Lee Toland Krieger.[2] Druhému menovanému by to najviac pomohlo, pretože by tak mohol vo svojej kariére napredovať a zlepšovať sa. Postavy sú tu teoreticky iba dve, Aurora a Jim, pri ktorých nemožno hovoriť o nejakom ich vývoji, ale je na nich zaujímavé to, ako môžeme sledovať ich vyrovnávanie sa so vzniknutou situáciou a ako sa snažia prežiť, vrátane ich vnútorných pocitov. Zásluhou nie veľmi presvedčivých hercov, predovšetkým ak ide o vyjadrenie emócii, však divák nedokáže plne sympatizovať s týmito postavami. Celkovo sa jedná o nadpriemernú romantickú sci-fi drámu, ktorá v sebe skrývala potenciál, ale ten sa vďaka nie príliš originálnej zápletke a hereckému obsadeniu, nepodarilo vyťažiť úplne na maximum. Napriek tomu si však zaslúži pozornosť už len z toho dôvodu, že to nie je tupé alebo na efektoch postavené sci-fi, ako by sa niekomu mohlo na zdať, ale romantická dráma so sci-fi nádychom.  

HERCI a HUDBA

   Herecké výkony sú tu minimálne, keďže hlavnú úlohu tu zohrávajú dvaja herci, Chris Pratt a Jennifer Lawrence. Pratt sa podľa môjho názoru do hlavných úloh vôbec nehodí a zveriť mu takúto úlohu bol krok vedľa. Lawrence zahrala už aj omnoho lepšie, v The Burning Plain (2008), Silver Linings Playbook (2012), American Hustle (2013) alebo v prequelovej trilógii X-men.[3] Sadli by mi tu herci, ako Jake Gyllenhaal alebo Joseph Gordon-Levitt a herečky, ako Saoirse Ronan alebo Alicia Vikander. Čo sa týka ostatných hercov, tak za zmienku stojí len Michael Sheen, ktorý svojho robota stvárnil dokonale. Laurence Fishburne a Andy Garcia tu majú strašne málo priestoru a mrhajú svojim talentom, Fishburne tu je pár minút a Garcia sotva pár sekúnd. Hudbu k filmu zložil Thomas Newman. Podarilo sa mu vytvoriť vcelku slušné motívy, v ktorých dokázal vystihnúť atmosféru a prostredie miesta, kde sa celý príbeh odohráva. Zároveň však jeho skladby výraznou mierou pomáhajú vytvárať, ale aj podporovať (keďže herci to sami nedokážu) tie správne emócie. Hudba síce funguje ako celok a vo filme sa hodí, ale na samostatné počúvanie veľmi neohúri. A to je asi jediná jej výrazná slabina.


HODNOTENIE

60%


[1] Okrem toho, že sa ako režisér a scenárista podieľal na sci-fi Ex Machina (2015), tak napísal scenáre aj pre ďalšie sci-fi, ako napr. 28 Days Later... (2002), Sunshine (2007) alebo Never Let Me Go (2010).
[2] Stojaci za spomínanou The Age of Adaline (2015).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára