11. 11. 2016

Doctor Strange (2016)

   Pred viac ako dvomi rokmi mali Guardians of the Galaxy (2014) otvoriť vesmírnu časť Marvel Cinematic Universe (MCU). Podarili sa im to, keď uspeli, ako u divákov, tak aj u kritikov. Teraz, na jeseň, prichádza do kín ďalšia komiksovka, ktorá má pre zmenu otvoriť magickú časť MCU. Rozšíriť univerzum Marvelu dostal za úlohu práve Doctor Strange (2016).

STORY LINE

   Mňa osobne Guardians of the Galaxy (2014) vôbec, ale vôbec neoslovili a nebál by som sa ani použiť označenie, že išlo o najslabšiu Marvelovku, ktorá to ledva vytiahla na 20%. Doctor Strange (2016) vo mne príliš dôvery nevzbudzoval, hoci jeho námet sa zdal zaujímavým. Pochybnosti som mal predovšetkým na poste režiséra, pretože Scott Derrickson bol hlavne hororový tvorca, ktorý doteraz skúsenosti s fantasy vôbec nemal. Vo svojich hororoch, ako napr. The Exorcism of Emily Rose (2005), Sinister (2012) alebo Deliver Us from Evil (2014), vedel vytvoriť pôsobivú a znepokojujúcu atmosféru, pracovať s napätím, v niektorých momentoch prekvapiť diváka a v iných ho zase vydesiť. Jeho pokus vyskúšať iný žáner, dopadol neúspechom a sci-fi The Day the Earth Stood Still (2008) sklamalo na celej čiare. Obavy, že sa to môže pokojne stať znovu, akurát s fantasy, boli preto na mieste. Akcia je výborne zvládnutá, je jej tu celkom dostatok, choreografia osobných súbojov je prepracovaná a to, že sa odohrávajú v alternatívnych realitách im ešte viac pridáva na atraktívnosti. S týmto úzko súvisí aj technické spracovanie, ktoré je na vysokej úrovni, nielen čo sa týka veľkého množstva využitia vizuálnych efektov, ale aj pokiaľ ide o vytvorenie celého sveta, plného mágie a alternatívnych realít. Svoju významnú úlohu tu má aj kamera, ktorá ponúkne mnoho nádherných pasáží, najmä tých akčných, ktoré vyniknú hlavne na veľkom plátne alebo veľkej obrazovke. Po príbehovej stránke by sa zápletka dala zostručniť dvomi možnými spôsobmi, buď ako klasický origin hrdinu, akurát, že iba zasadený do sveta mágia alebo potom ako mix Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001), Batman Begins (2005) alebo Inception (2010). Samozrejme je to len zľahčovane povedané, pretože Doctor Strange (2016) sa snaží ísť vlastnou cestou a darí sa mu to. Režisér ide viac do hĺbky tohto sveta, ale robí to veľmi šikovne, na jednej strane ukáže jeho možnosti a veľkosť, avšak zároveň neodhalí všetky jeho tromfy a zákutie hneď teraz (rozumej v jednotke), ale niečo si necháva aj na neskôr (prípadné pokračovanie/pokračovania). Svet kúziel a mágie bol pre divákov vždy veľmi atraktívnym a lákavým, o čom svedčí aj úspech série Harry Potter. V inom svetle ju pred divákom odkrýva a prezentuje práve Doctor Strange (2016), ktorý ju z nejakého fantazijného miesta presúva do reality, aby bola viac uveriteľnejšia. Režisér zvláda vykresliť tento svet a predstaviť ho divákom tak, aby bol pre nich zaujímavým. Dokazuje to už úvodná akčná sekvencia, ktorá veľmi ľahko vtiahne do deja, potom síce príde dlhšia odmlka, ale hneď potom ako sa Strange začne učiť a postupne objavovať tento svet, tak divák ho objavuje spolu s ním.


   Nechýba tu napätie, s ktorým Derrickson jednak pripomínal svoju hororovú minulosť a jednak s ním vie pracovať. Humor, ako je už u Marvelu zvykom je takisto prítomný, síce teraz sa spája prevažne s hlavnou postavou, ale aj tak pobaví a niekedy je aj vcelku originálny (napr. keď Plášť levitácie sa snaží naviesť hrdinu k „zbrani“, ktorú má použiť alebo keď Plášť levitácie sám bojuje s protivníkom). Je tu vidieť aj určitá snaha o drámu a zapojiť emócie, ale keďže dostávajú málo priestoru, tak nemajú taký silný účinok na diváka, ako by mali mať. Jediné, čo by zápletke dalo vytknúť je úvodná polhodina (s výnimkou úvodnej akčnej sekvencie), ktorá nie je moc originálna a dala by sa označiť ako povinná. Zvyšok síce taktiež nie je bohvie ako originálnym, ale ako som už povedal, tak ten svet, v ktorom sa dej odohráva je, rovnako tak režisér sa snaží ísť viac do detailov (začiatky a tréning) a pracovať s rôznymi klišé, pričom sú tu aj originálne a vtipné scény (napr. „kradnutie“ kníh z knižnice alebo jablko). Derrickson vôbec nesklamal, práve naopak, príjemne prekvapil a dokázal, že vie zvládnuť aj náročnejší projekt, ktorým Marvelovka určite bola. Z hlavných postáv sú zaujímavé tri. Stephen Strange sa ňou stane až potom ako začne jeho výcvik, keď prostredníctvom neho resp. spolu s ním odhaľuje svet kúziel a mágie aj divák. Strange miestami pobaví aj svojim humorom, ale sama o sebe toho táto postava až tak veľa neponúka. O niečo lepšie je na tom tajomný Mordo o ktorom sa dozvieme málo, ale jeho postava upúta a človek má chuť dozvedieť sa o nej viac. To isté platí aj o The Ancient One, ktorá je taktiež spočiatku zahalená rúškom tajomstva a predstavuje klasickú postavu mentora, ale v skutočnosti je viac komplikovanejšou než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Z ostatných postáv zaujme ešte postava Wonga, ktorá pobaví. Hlavný záporný hrdina, Kaecilius, mohol zmeniť doterajšie vnímať záporákov Marvelu, ktorí sú ich slabým miestom, nestalo sa tak a to aj napriek tomu, že má dosť kvalitného hereckého predstaviteľa. Záporný hrdina je aj v tomto prípade nevýrazným a nepredstavuje veľkú hrozbu, tou je skôr Dormammu, hoci ten sa tu objaví iba na pár minút. Hlavná ženská postava, Christine Palmer, je tu zbytočná a využitá len pre akúsi romantickú vsuvku. Celkovo sa jedná o kvalitnú akčno-dobrodružnú fantasy komiksovku, ktorá očarí nielen svojim nádherným vizuálom, ale aj svetom, v ktorom sa odohráva. Marvel uspel s otvoreným magickej časti MCU, teraz ostáva už len vhodne naň v pokračovaní nadviazať a postupne ho rozširovať. Jednotka nenasadila latku tak, aby sa nedala prekonať, čiže je tu priestor na to, aby dvojka bola ešte lepšia.     

HERCI a HUDBA

   Benedict Cumberbatch sa do tejto úlohy celkom hodil, nepodáva tu nejaký veľký výkon, hoci miestami mi tu pripomínal postavu Sherlocka Holmesa zo seriálu Sherlock. Na jednej strane svojou arogantnosťou, ale na druhej strane aj svojim „hladom“ po učení a poznávaní. Viacerí ľudia označovali herečku Amy Adams ako nevhodne obsadenú v Man of Steel (2013) a Batman v Superman: Dawn of Justice (2016), avšak podľa mňa nemali pravdu. Zaujímavé, že teraz sa podobné hlasy neozývajú v prípade Rachel McAdams, ktorá bola nevhodne obsadená v Doctor Strange (2016). Do tejto úlohy sa nehodila a ani po hereckej stránke toho moc neukázala, navyše jej postava tu bola zbytočnou. Mads Mikkelsen potvrdil, že takéto úlohy mu náramne sadnú, škoda, že jeho postava ho obmedzuje a neumožňuje mu viac vyniknúť a byť vyrovnanejším protivníkom hlavnému hrdinovi. Tilda Swinton takisto vhodne obsadená a ako mentor veľmi presvedčivo pôsobí. Hudbu k filmu zložil Michael Giacchino, ktorý mal možnosť „vyhrať sa“, keďže práve alternatívne reality a mágia k tomu priam vyzývali. Giacchino vystihol atmosféru celej snímky a jej zasadenie tohto čarovného sveta. Hudba, rovnako ako záporní hrdinovia patrila medzi výrazné slabiny Marvelu. V tomto prípade sa síce nejde o nejaké prevratné skladby, ale vidieť tu výrazný posun k lepšiemu. Môžeme tu nájsť, ako dramatické motívy (napr. skladby The Hands Dealt, Post Op Paracosm alebo Hippocratic Hypocrite), tak aj akčné, ktoré zásluhou využitia chorálov pôsobia epicky a osudovo (napr. skladby Sanctimonious Sanctum Sacking, Astral Doom alebo Smote and Mirrors).     


HODNOTENIE

70%

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára