31. 5. 2016

X-Men: Apocalypse (2016)

   Tento rok ponúkli divákom tri veľké filmové štúdiá na poli komiksových adaptácii veľkolepé duely resp. súboje medzi svojimi hrdinami. Koncom marca to odštartovali Warneri s Batman v Superman: Dawn of Justice (2016). Začiatkom mája potom nasledoval Marvel s Captain America: Civil War (2016). No a v polovici mája to zavŕšili Foxia s X-Men: Apocalypse (2016).

STORY LINE

   Série X-menov si u mňa, ak nerátam tri sólovky (dve Wolverina a jednu Deadpoola) zachováva, až na X-Men: The Last Stand (2006), svoju kvalitu. Najnovší diel, ako to už zo samotného názvu vyplýva sľuboval veľké veci. Zatiaľ čo X-Men: Days of Future Past (2014) sa odohrávalo paralelne v budúcnosti a minulosti, pričom slúžilo ako prepojenie pôvodnej trilógie a prequelu X: First Class (2011), tak X-Men: Apocalypse (2016), je zasadený do pozmenenej minulosti, kde si vývoj udalostí už ide svojou vlastnou cestou. Akcia je vskutku veľkolepá, jedinou nevýhodou je to, že dostáva priestor až v druhej časti snímky. Súboje jednotlivých mutantov sú epické, nie je to žiadne „oťukávanie“ sa, ako tomu bolo u Captain America: Civil War (2016), bližšie to má k vážnejšiemu uchopeniu Batman v Superman: Dawn of Justice (2016), dokonca by som povedal, že to ide ešte ďalej, pretože o jednotlivých mutantov má divák naozaj strach a vôbec sa nedá v ich prípade predvídať, ako to s nimi nakoniec dopadne. Vizuálne efekty sa taktiež naplno ukázali. V prípade Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) sa kládol dôraz hlavne na „uveriteľnejšiu“ akciu a „šetrilo“ sa aj na deštrukcii. Captain America: Civil War (2016) zase efektami moc neohúril a takisto sa držal viac na uzde. X-Men: Apocalypse (2016) naopak efektami, zase hlavne v druhej polovici vôbec nešetrí a predstavuje deštrukciu priam apokalyptických rozmerov. Po príbehovej stránke je tu vidieť nevyužitý potenciál. Najlepšie je to vidieť v prvej časti, kde sa dej len veľmi pomaly rozbieha (dávanie dohromady 4 „jazdcov Apokalypsy“) alebo zobrazuje dejové linky, ktoré sú príliš ľahko odhadnuteľné dopredu (Erik Lehnsherr aka. Magneto v Poľsku). Dokonca tu režisér Bryan Singer opäť pracuje aj s tými istými témami (mutanti na okraji spoločnosti a nevraživosť voči nim). Prvá polovica teda viac-menej neprináša nič nové a pracuje iba s „osvedčenými“ prvkami. Divák tak v podstate len čaká, kedy to konečne už začne. To sa stane až v druhej časti, ktorá je iná než tá predošlá. Prináša totiž väčšiu osudovosť, viac emócii, vrátane humoru, má spád a nepôsobí zdĺhavo. Vzhľadom na to, že sa snímka snaží o vážny tón, tak nájde sa tu aj dosť vtipných momentov, pričom o prevažnú väčšinu z nich sa postará mutant menom Quicksilver.


   Za najväčšiu slabinu tejto polovice, ako aj celého diela považujem záver. Pôsobí to uzavretým dojmom a pre mňa osobne to skončilo takým spôsobom, že si dosť dobre nedokážem predstaviť, ako by sa táto séria mala uberať ďalej. Singer svoj najlepší x-menovský počin, teda X2 (2003) síce neprekonal, ale naďalej sa mu darí zachovávať kvalitu celej značky. Niekto môže namietať, že sa už vyčerpal, ale podľa mňa má stále čo k x-menom povedať. Z trojice Batman v Superman: Dawn of Justice (2016), Captain America: Civil War (2016)X-Men: Apocalypse (2016) najlepším, hoci to nemožno nazvať až tak presvedčivým víťazstvom, keďže svoju konkurenciu až tak moc neprevalcovali a nenechali za sebou. Postavám dominuje mutant Apocalypse a určite nebudem preháňať, keď ho označím ako najlepšieho záporného hrdinu, ktorý sa doteraz v tejto sérii objavil. Záporák presne ako má byť, vzbudzovať strach, ale zároveň aj rešpekt, byť silným protivníkom a neustále dokáže prekvapovať svojimi schopnosťami. Svoju silu pritom nepotrebuje dokazovať tým, že zničí celé mesto, ale stačí iba malá demonštrácia sily a divák hneď vie, s kým má dočinenia. Ako sa hovorí, menej je niekedy viac a tu to platí niekoľkonásobne. Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) a Captain America: Civil War (2016) v hlavných záporákoch ťahajú za kratší koniec. Quicksilver, ktorý bol jednou z najzábavnejších postáv X-Men: Days of Future Past (2014), dostal viacej priestoru a zužitkováva ho dokonale. Zase sa postará o niekoľko vtipných scénok a pritom to vôbec nepôsobí len ako opakovaný vtip z minula. Z nových prírastkov bolo zaujímavé vidieť mladé verzie mutantov Cyclops, Jean Grey, Nightcrawler alebo Storm a sledovať ich začiatky. Naopak staré postavy Professor X, Magneto alebo Mystique neponúkli nič nové, čo by sme doteraz u nich nevideli. Potešil snáď iba zopár minútový výstup Wolverina. Celkovo sa jedná o nadpriemerný počin, ktorý ohúri akciou, efektami a záporákom, ale zbytočne dopláca na slabú prvú polovicu a nedokáže ani naplno využiť potenciál zápletky.

HERCI a HUDBA

   James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence a Nicholas Hoult znovu potvrdili, že sa do svojich úloh hodia a aj v tomto prípade ich zvládajú výborne. Oscar Isaac sa ukázal ako správnou voľbou pre hlavného záporného hrdinu a ukazuje, ako by sa tieto postavy mali stvárňovať. Netreba predvádzať žiadny veľký herecký výkon, ale stačí si vystačiť s minimom a výsledok je zaručený. Príjemne prekvapili Sophie Turner, Tye Sheridan, Kodi Smit-McPhee a Alexandra Shipp, ktorí vôbec nerobia hanbu svojim hereckým kolegom z pôvodnej trilógie. No len ktovie ako si tvorcovia poradia, ak sa aj nasledujúca snímka tejto série bude odohrávať po 10-tich rokoch. Evan Peters je kapitola sama o sebe, v scénach, kde sa objaví je famózny a teší ma, že teraz dostal viac priestoru. Hudbu k filmu zložil John Ottman. Napriek tomu, že podľa mňa sa vyčerpal hneď u X2 (2003), tak v porovnaní s X-Men: Days of Future Past (2014) to tento krát dopadlo o niečo lepšie. Zo soundtracku ako takého je vďaka využitiu chorálov cítiť epickosť a osudovosť (napr. skladby The Transference, Pyramid Collapse - Main Titles alebo You're X-Men - End Titles). Ich slabinou je to, že tieto skladby sa nedokážu hlbšie vryť do pamäte a takisto na samostatný počúvanie nemajú až taký silný účinok ako keď sú použité vo filme. Každopádne čo sa týka konkurencie, tak hudba je tu lepšia než u Captain America: Civil War (2016), ale zase na Batman v Superman: Dawn of Justice (2016) sa to nechytá.


HODNOTENIE

66%

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára