15. 2. 2016

Deadpool (2016)

   V súčasnosti sú na poli komiksových filmov 4 veľký hráči. Jedným z nich je aj štúdio 20th Century Fox, ktoré má práva na hrdinov a svet X-menov a Fantastickej štvorky.[1] Zatiaľ čo x-menovské snímky si zachovávali svoju kvalitu, tak dve diela o Fantastickej štvorke[2] a dva x-menovské spin-offy, kde bol hlavným hrdinom mutant Wolverine,[3] pochodili už o poznanie horšie a vykľuli sa z nich len priemerné resp. podpriemerné počiny. Minulý rok zavítal do kín Fantastic Four (2015), ktorý mal byť reštartom celej série, ale prepadol na celej čiare, ako u divákov, tak aj u kritikov. Tento rok má premiéru ďalší, v poradí už tretí, x-menovský spin-off, ktorým je práve Deadpool (2016). Skončí rovnako ako tie ostatné spin-offy alebo prinesie toľko sľubovaný svieži vietor do komiksových adaptácii?

STORY LINE

   Mnohé filmového hity, vrátane tých komiksových, v mediálnej kampani sľubujú veľa, ale nakoniec dajú len zlomok z toho. Deadpool (2016) je jedným z mála, ktorý nielenže naplňuje to čo v nej sľuboval, ale ešte pridá aj naviac. Oceňujem, že režisér si dokázal pretlačiť svoju víziu a „vybojoval“ si pre svoje dielo R-kový rating, čo je u filmových hitov, obzvlášť komiksoviek veľmi ojedinelé. Tim Miller predtým režíroval iba dva krátkometrážne snímky, navyše obe animované[4] a hoci je to jeho celovečerný hraný debut, tak možno smelo vyhlásiť, že sa mu výborne vydaril. Podarilo sa mu rôzne žánre a vytvoriť skvelý mix akcie, komédie a sci-fi, s trochou drámy. Akčné scény sú nakrútené efektne, nechýba v nich drsnosť a surovosť, ale miestami dokážu aj vtipne pobaviť, či už spomaleným záberom alebo zakončením danej scény, navyše vďaka R-kovému ratingu nie je núdza ani o krv alebo odrezané končatiny. Humor tu funguje výborne a mnohé hlášky hlavného hrdinu, narážky (či už na x-menov alebo samotného hereckého predstaviteľa), vulgarizmy alebo rôzne scénky spĺňajú svoj účel a zaručene diváka pobavia. Samozrejme určitú úlohu tu zohrala aj improvizácia. Po príbehovej stránke je badať určitá snaha o originálne uchopenie (úvodné „titulky“ alebo hlavný hrdina sa rozpráva s divákmi), navyše je tu cítiť, že tvorcovia chceli dosiahnuť určitú uvoľnenú atmosféru, samotná snímka si dokonca robí zo seba srandu. Preberajú sa tu typické klišé, ale vidieť, že tvorcovia sa rozhodli s nimi pracovať a podať ich svojsky, či už drsným čiernym humorom alebo nečakanými prekvapeniami. No a vzhľadom na rating tu nemôže chýbať ani nahota (striptízový bar). Najviac som sa obával toho, ako autori zvládnu časť, kedy Wade Wilson ešte nebol Deadpool a môžem povedať, že sa im to podať vhodným spôsobom tak, aby divák nemusel dlho na jeho premenu čakať a zároveň, aby bol priestor venovaný aj jeho životu predtým. V dobe, kedy sú pre komiksové počiny štandardom minimálne dve a štvrť hodiny, prichádza cca. 100 minútová snímka (ak nerátame úvodné a záverečné titulky), plná akcie, humoru a pritom ani na chvíľu nenudí, svoje svižné tempo nastolené v úvode si udržiava po celý čas, pretože stále sa tu niečo deje, o čo sa stará predovšetkým Deadpool.


   Z postáv je najzaujímavejším ako inak Deadpool, ktorému sa ani na chvíľu nezavrie huba. Takýto typ hrdinu, ktorý nič neberie vážne, ale všetko až s príliš veľkým nadhľadom, v komiksových adaptáciách chýbal. Ostrý jazyk, robenie si srandy z čohokoľvek a kohokoľvek, no a v neposlednom rade jeho charakter sa k tejto postave náramne hodia. Na ňom stojí celé dielo a v pohode by si tu vystačil aj sám, ale vedľajšie postavy majú taktiež čo ponúknuť a majú rovnako svojský zmysel pre humor, či už je to taxikár Dopinder, mutanti Colossus a Negasonic Teenage Warhead alebo slepá Al, navyše ich slovné prestrelky s hlavným hrdinom nemajú chybu. Svoje miesto tu má aj Vanessa, ktorá je pekným spestrením celej snímky. Za najväčšiu slabinu by som považoval záporných hrdinov, či už toho hlavného (Francis) alebo vedľajšieho (Angel Dust). Toto je mimochodom taktiež jedna zo slabín predchádzajúcich dvoch x-menovských spin-offov. Francis má nielenže slabého hereckého predstaviteľa, ale ani svojimi schopnosťami nie je Deadpoolovi rovnocenným protivníkom, navyše nevzbudzuje ani rešpekt, ani hrôzu a nemá potrebnú charizmu zloduchov. V komiksoch musia byť zaujímavý pre čitateľov obaja, ako hlavný hrdina, tak aj hlavný zloduch.[5] Vo filmových adaptáciách sa však nie vždy podarí dosiahnuť tento balans a často sa stáva, že je to práve zloduch, ktorý je nevýrazný a nezaujímavý pre divákov. Angel Dust síce potrebný schopnosťami disponuje, ale paradoxne sa súboj medzi ňou a Deadpoolom ani raz neuskutoční. Jej postava mi dosť prišla zbytočnou a nemusela tu vôbec byť. Celkovo sa jedná o výbornú akčnú komédiu a komiksovku, ktorá je určite originálnou a priniesla do tohto žánru nový a potrebný vietor. Na režisérsky debut prekvapivo dosť vysoko kvalitne zvládnuté. Teším sa a som zvedavý, že s čím dokáže prísť dvojka. Jednotka totiž nastavila latku veľmi vysoko a bude ťažké ju prekonať, hlavne čo sa humoru týka bude dôležité prísť s niečím originálnym a vyvarovať sa dvoch chýb typickými pre komédie: 1. opakovaný vtip už nie je vtipom a 2. nehnať humor do extrémov.

HERCI a HUDBA

   Ryan Reynolds vo svojej životnej úlohe. Je to proste tak, nielen kvôli tomu, že dal svojej postave neskutočnú charizmu a vtip, ale taktiež preto, že na ňu musel čakať a vydržal to celých 7 rokov, v podstate od premiéry X-Men Origins: Wolverine (2009), kde si tpto postavu zahral prvý raz. Brianna Hildebrand ma príjemne prekvapila, že by sa nám rysovala x-menovská „Hit-Girl“? Stefan Kapicic zase ukázal aká je pre hercov dôležitá práca s hlasom, keď ho prepožičal mutantovi menom Colossus. Ostatní herci podali také štandardné priemerné výkony. Morena Baccarin je tu len pre potešenie mužského oka. To isté Gina Carano, aj keď u nej je to možné povedať len v závere. Hudbu k filmu zložil Tom Holkenborg, známejší je však pod pseudonymom Junkie XL. Očakávať ďalší veľkolepý soundtrack akým bol jeho minuloročný počin Mad Max: Fury Road (2015) by bola trúfalosť, avšak Holkenborg dokázal, že akčné sci-fi mu náramne sadne, takže história sa mohla zopakovať aj tento rok. No nestalo sa tak a mne osobne tento soundtrack nesadol. Každý inak vníma ten či onen film a to isté je aj v hudbe, niekomu sa tento soundtrack môže páčiť, ale mňa teda neoslovil. Kým spomínaný Mad Max: Fury Road (2015) obsahoval hneď niekoľko zaujímavých a výrazných motívov, či už tých akčných alebo dramatických, tak tu nie je žiadny.


HODNOTENIE

80%


[1] Zvyšnými štúdiami sú: Sony Pictures Entertainment, ktoré vlastní práva na Spider-Mana; Marvel Studios, momentálne patriace pod Walt Disney Studios, ktoré má pod palcom zvyšok marvelovského univerza; no a napokon je to Warner Bros. Pictures, ktoré si drží hrdinov a svet DC Comics.
[5] To isté platí taktiež vo westernoch, kde musia zaujať ako hrdina, tak aj zloduch. Dobrý príkladom môžu byť westerny za ktorými stál Sergio Leone ako napr. Il buono, il brutto, il cattivo (1966) alebo Once Upon a Time in the West (1968).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára