28. 6. 2015

Jurassic World (2015)

   Revolúcia v oblasti vizuálnych efektoch vytvorených pomocou počítačov sa síce začala vodným elementom v snímke The Abyss (1989), ale skutočne prelomovým dielom bol až Terminator 2: Judgment Day (1991). Každý ďalší film už potom len posúval efekty na vyššiu úroveň a zdokonaľoval ich. Jedným z nich bol aj Jurassic Park (1993), kde po prvý krát na filmovom plátne autori oživili niekoľko desiatok miliónov rokov vyhynuté dinosaury. Režisér filmu Steven Spielberg vytvoril fungujúci a pôsobivý mix akcie, dobrodružstva, napätia a zábavy, ktorá oslovila ako mladších, tak aj starších divákov. Druhý diel s názvom The Lost World: Jurassic Park (1997), opäť v Spielbergovej réžii, je klasickou dvojkou riadiacou sa heslom, byť väčším než jeho predchodca, čo v praxi znamenalo, väčšia deštrukcia, viac dinosaurov a viac mŕtvol. Kúzlo prvého dielu bolo preč, ale stále sa jednalo aspoň o nadpriemerný film (v porovnaní s tým nasledujúcim). Trojka, Jurassic Park III (2001), v podstate už len parazitovala na známej značke a scenáristicky a režisérsky bola nezvládnutá. Joe Johnston sa ako režisér ukázal veľmi slabý a prínos tohto filmu k celej sérii nebol takmer žiadny. Celá séria bola na viac ako 10 rokov uložená k ľadu až do tohto roku, keď prichádza do kín Jurassic World (2015), ktorým sa režisér Colin Trevorrow pokúsi oživiť túto filmovú sériu. 

STORY LINE

   Podobne ako u snímky Mad Max: Fury Road (2015), tak aj v tomto prípade sa medzi fanúšikmi dlho špekulovalo o tom, že či tento nový diel bude remake po prípade reboot celej série, ale nakoniec ide o „klasický“ štvrtý diel. Na rozdiel od spomínaného Mad Maxa sa tentoraz štvorke nielenže nepodarilo strčiť všetky predchádzajúce diely do kapsy, ale bohužiaľ sa ani nevyrovnala ako jednotke, tak dokonca ani dvojke. Hlavný problém tohto filmu je, že je rovnako ako trojka scenáristicky a režisérsky nezvládnutý. Napriek tomu, že ide o štvrtý diel, tak až príliš mnoho vecí si berie z jednotky a podáva ich len v inom, aktualizovanejšom obale. Tak napr. opäť sa tu objavuje chamtivosť a osobné záujmy, podcenenie prírody resp. dinosaurov, inteligentné dinosaury (to je pre zmenu zase vykradnuté z trojky) a nesmú chýbať ani dve nesympatické a otravné decká. Autori sa snažia o aktualizovanejšiu verziu prvého dielu, ale zároveň ich chýba nejaký ich vlastný vklad, to je len minimálny. Akcie je tu pomerne dosť, ale zo začiatku ide o zväčša menšie akčné scény, väčšie a pre mnohých divákov určite pôsobivejšie akčné scény dostanú slovo až v druhej časti filmu, čo je škoda, z tých vynikajú predovšetkým dve a to „let“ Pterosaurov a záverečný „duel“. Napätie tu takmer úplne absentuje. V jednotke je pritom napínavých scén mnoho ako napr. prvý útok T-Rexa, raptory vs. Muldoon, opätovné nahodenie energie v celom parku alebo raptory naháňajúce deti v kuchyni. V štvorke takáto scéna, v ktorej by sa divák bál o niektorého z hrdinov, chýba. Buď vyznieva smiešne alebo trápne (napr. deti a Indominus alebo záver, kde stačí Owenov uprený pohľad). Pokiaľ ide o zábavu, humor je tu prítomný, ale bohužiaľ ani ten nefunguje. Spoznávanie celého parku, alebo keď chcete sveta, tu podľa mňa nedostalo až tak veľa priestoru. Mal som pocit, že z atrakcii, celého fungovania, vrátane bezpečnosti a rôznych iných nápadov bola divákov ukázaná len necelá polovica. Samotný príbeh ako som už povedal, len z veľkej časti kopíruje, tým pádom je celý dej ľahko predvídateľný a obsahuje už predtým nielenže videné, ale aj lepšie natočené scény. Taktiež tu chýba nejaký zvrat alebo nejaká dejová línia, ktorými by sa štvorka nejako snažila aspoň odlíšiť od jednotky.


   Veď dokonca aj u mnohých novších remakeov, ktoré sú častokrát vnímané len ako aktualizovanejšie verzie svojich predchodcov, je aspoň jeden nečakaný zvrat oproti originálu, ale tu nie je nič. Colin Trevorrow podľa mňa teda nebol najšťastnejšou voľbou a ako režisér sklamal, pretože nepriniesol žiadny vlastný vklad, podobne ako Neill Blomkamp vo svojom diele Chappie (2015). Oveľa originálnejšie mi príde, keby sa príbeh sústredil na dvoch-troch návštevníkov. Prostredníctvom nich sledovať ich príjazd na ostrov, návštevy rôznych atrakcii a v neposlednom rade aj ich boj o holý život znie podstatne znie podstatne zaujímavejšie, využiť by sa tu dali aj zábery z prvej osoby alebo tzv. found footage, vďaka čomu by tak divák celé dianie oveľa intenzívnejšie prežíval, pretože by to pôsobilo ako keby tam bol on sám. Čo sa týka postáv, tak tam je to už o niečo lepšie. Rovnako ako v jednotke sú tu dve nesympatické a otravné decká (Gray a Zach), ale pokiaľ ide o ostatné, či už ide o hlavné alebo vedľajšie postavy (Owen, Claire, Masrani, Hoskins, Lowery, Barry alebo Wu), tak tie sú zaujímavé a ich potenciál tu bol náležite využitý. Vizuálne efekty na ktorých sa tentoraz už nepodieľal Stan Winston, ako u predchádzajúcich troch dieloch (v roku 2008 totiž zomrel) už neboli tak revolučné, ako tomu bolo u jednotky. Ak by som to mal porovnať s minuloročnou snímkou Godzilla (2014), tak tam boli o trošku lepšie. Celkovo sa jedná o priemerný snímok, ktorého význam vôbec nechápem a považujem ho za zbytočnosť. Jednotke a ani dvojke sa to nevyrovná, je to zhruba na takej istej úrovni ako trojka. Som veľmi zvedavý, že kde sa bude odohrávať a o čom bude ďalší diel. V jednotke to bol ostrov Isla Nublar, kde bol park. V dvojke zase ostrov Isla Sorna, označovaný ako pracovisko B. V trojke to bol opäť Isla Sorna, avšak už zničený. V štvorke je to pre zmenu návrat na Isla Nublar, kde je otvorený nový park. Autori to budú mať ťažké, pretože buď tretí krát otvoria park alebo sa po tretí krát vrátia do voľnej prírody. Tak, či tak im nezávidím a podľa mňa by už mali celú sériu radšej nechať na pokoji alebo vymeniť režiséra.    

HERCI a HUDBA

   Bryce Dallas Howard naposledy excelovala v dráme The Help (2011), ale odvtedy paradoxne moc úloh nedostala. Tak snáď aspoň tento film pomôže znovu rozbehnúť jej kariéru, pretože ona v sebe herecký potenciál má, len toho by si režiséri museli viac všímať. Ako chladnú krásku zahrala dobre, len podľa mňa jej pristanú skôr dramatickejšie úlohy vo vážnejších filmoch než v blockbusteroch, tam sa dokáže oveľa viac prejaviť svoj herecký talent. Chris Pratt bol pre mňa v Guardians of the Galaxy (2014) nevýrazný. Tu je tiež miestami nevýrazný, najmä v humorných a romantických scénach, ale miestami aj dosť cool, najmä v tých akčných, taktiež mi svojim oblečením a jazdou na motorke pripadal ako Indiana Jones, takže ak voľakedy vznikne piaty diel, po prípade reštart tejto série, tak bude to práve on, kto mi do úlohy nového Indiana Jonesa bude pasovať najviac. Ostatní herci si odohrali svoj štandard, či už je to Vincent D'Onofrio alebo Omar Sy. Hudbu k filmu zložil Michael Giacchino. Tomu sa prekonať legendárneho Johna Williamsa (skladal hudbu k jednotke a dvojke) nepodarilo ani zďaleka.[1] Giacchino preberá staré známe motívy, vrátane hlavnej témy, ale svojimi vlastnými motívmi sa mu podarilo zaujať len pri akčných scénach a to konkrétne u skladieb Raptor Your Heart Out a najmä Our Rex Is Bigger Than Yours, ktorá znie veľkolepo a výborne vyjadruje duel resp. stret dvoch dinosaurov.


HODNOTENIE

50%


[1] Hudbu k tretiemu dielu skladal Don Davis.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára